Orijinal Anahtar Yedekleme Hizmeti

ORİJİNAL ANAHTAR YEDEKLEME HİZMETİ

Arabaların anahtarları markalarına, modellerine ve yılına göre değişmektedir. Orijinal anahtarlar genellikle iki tanedir. Birinin kaybolması durumunda hemen Orijinal Anahtar Yedekleme işlemi yaptırılmalıdır. CNC elektronik lazer kesim makinalar kullanılarak aracın mekanik anahtarı işleme alınıp okutulur. Yedeklenecek anahtarın işlenmesi için CNC makinasına bağlanılır.

CNC elektronik lazer makinasının özelliği anahtarı ilk orijinal haliyle çıkarmasıdır. Makinadaki işlem bittikten sonra anahtarın üzerindeki çapaklar temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra anahtarın çalışıp çalışmadığı denenir. Yapılan denemede anahtar başarılı görülürse diğer işlemlere geçilir. Değilse işlemler yenilenir. Araçların bazılarında mekanik anahtar olmaz. Sadece start stopla çalışır. Star stopla çalışan arabalarda kumanda kısmının içinde mutlaka bir tane gizli anahtar bulunur. Gizli anahtarın özelliği kumanda pilinin bitmesi veya arızalanması gibi durumlarda aracın kapısını açmak için kullanılır.

ORİJİNAL ANAHTAR YEDEKLEME NASIL PROGRAMLANIR?

Çilingirden Orijinal Anahtar Yedekleme istendiğinde hemen işlemi yapmaz. Gerekli evrakları görüp imza aldıktan sonra işleme başlar. Çilingir aracın mevcut anahtarını ve yedekleme yapılacak anahtarı alarak aracın yanına gider. Arızayı tespit etmek ve veri yüklemek için bütün araçlarda bulunan OBD2 soketinin yeri tespit edilir. Soket, fren, gaz, debriyaj yanında veya sigorta kutusunun altında bulunabilir. Araçtan araca değişir.

Sokete bilgisayar bağlanarak güvenlik protokol işlemleri tamamlanır. Sürücünün isteğine göre bütün kayıp anahtarları silip çilingire verilen anahtar tanımlanır. Ardından yedeklenen anahtar araca tanımlanır. Yedek anahtarın tanımı sisteme kaydedilip cihaz kapatılır.

ORİJİNAL ANAHTAR YEDEKLEME İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER

Elinde tek bir tane araba anahtarı olanların hemen bir çilingire uğraması gerekir. Çünkü yedek anahtarın olmaması herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda kasko gibi alanlarda sorun meydana getirmektedir. Kaza veya çalınma durumlarında kasko arabanın iki anahtarını teslim almadan ödeme yapmaz.

Tek bir anahtarım var yeter demeyin ve Orijinal Anahtar Yedekleme yaptırın. Elde bulunan anahtarın da kaybolması durumunda baştan anahtar çıkarttırmak çok daha masraflıdır. Yedek anahtar yaptırmak için ruhsatın gösterilmesi gerekir. Ruhsatı yanında olmayanlar noter belgesiyle aracın kendisine ait olduğunu ispatlaması şarttır. Ruhsat sahibi olmayanlar anahtar yedeklemeyi yaptıramaz. İkinci aşamada ruhsat fotokopisi ile kimlik fotokopisi bir kağıtta yer almalıdır. Altına aracın plakası yazılmalı ve yedek anahtarı ben yaptırıyorum bütün sorumluluk bana aittir şeklinde ibareyle ad soyad yazılarak imza atılmalıdır.