Kumanda Tamiri Hizmeti

Kumanda Tamiri Hizmeti

Çilingir olarak hizmet veren iş yerlerinde ev ve araba kapılarının kilitlerine dair her türlü sorun ve arızaya çözüm bulunur. Arabaların uzaktan kumandaları çeşitli nedenlerden dolayı bozulup arıza yapabilir. Kumanda tamiratı yapılarak bu sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır. Araba kapılarının açılmasıyla ilgili kumandada yaşanan sorunun çözümünü iki gruba ayırmak doğru olur. Bunlar; kumanda tamiri ve anahtar kap tamiridir.

Elektronik kart üzerinde meydana gelen sorunlar ve arızalar kumanda tamiri ile çözüme kavuşur. Kullanıma bağlı nedenlerden de kumanda çalışmayabilir. Kumandanın yere düşmesi, denize girmesi, suda ıslanması gibi durumlar yaşanabilir. Anahtar kabın aşınması, kumanda lastik butonundaki sıkıntılar, anahtarın kırılması, sustalı anahtarın çalışmaması gibi durumların hepsi çilingirler tarafından tamiratı yapılarak çözülmektedir.

Araç Kumanda Tamiri

Arabaların kumandaları iki çeşittir. Birincisi orijinal yani arabanın üretiminde takılmış olan kumandalardır. Diğeri ise sonradan sanayide takılan kumanlardır. Her iki çeşit kumanda tamiratı farklılık gösterir. Orijinal kumandalar, fabrikada üretilirken arabaya yüklenmiştir. Kumandanın üzerindeki tuşlara basıldığında fonksiyonunu yerine getirir. Tuşa basılması aracın beynine önceden yüklenmiş bilgi ve frekanslar alınan komutla çalışır.

Orijinal kumandalar bozulunca araç açılmaz. Araç kapılarına frekans gönderen kristal parçaların arızalı olduğu anlamına gelir. Kumanda çalıştığı halde araç açılmaz veya tetikleme gerçekleşmezse araç üzerindeki antende problem olduğu anlamına gelir. Frekansları algılayan alıcılara bakılması ve tamir edilmesi gerekir. Oto kumandaları marka ve modele göre değişir. Yetki belgesi bulunan bir çilingirden yardım alınması durumunda her türlü markanın her türlü kumandasındaki sorun kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Kumanda Tamiratında Pil Değişimi

Kumandalarda yaşanan sorunların temeli bazen tek bir pile bağlı olabilir. Araba kumandaları pille çalışır. Şayet kumanda içindeki pil bittiyse cihaz işlevini yerine getiremez. Pilin bittiği, tuşuna basıldığı halde ışık çıkmadığında veya kapıları açmadığında anlaşılır. Pil bitmesinin çok kolay bir çözümü vardır. Çilingire götürüp aracın markasına ve modeline uygun pilin takılmasını sağlamaktır.

Pili yeni değiştirildiği halde kumanda çalışmayabilir. Pili dolu olduğu halde çalışmayan kumanda tamiratı için hafızasının yeniden yüklenmesi gerekir. Çünkü bazı kumandalar pil değişimi sırasında hafızasını siler. Sisteme dair bilgiler silindiğinden işlemez. Manuel olarak bilgilerin geri yüklenmesi gerekir.