Kumanda Pil Değişimi İşlemleri

KUMANDA PİL DEĞİŞİMİ İŞLEMLERİ

Arabalar, hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Elektrik ve teknik sistemlerle donatılmış olan araçların çalışması için bütün sistemin kusursuz olması gerekir. Arabanın sistemlerinden birinde meydana gelen arıza, olağan çalışmasını engeller. Kumanda ile açılıp kapanan arabalarda bazen kumandanın pili bitebilir. Kumanda Pil Değişimi yapılarak çalışma sistemi geri kazandırılır. Pil değimi sırasında yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Pili biten kumandaya uygun pil temin edilerek işleme başlanır. Modeline göre farklı pil modelleri ve voltajları kullanılır. Uygun pil temin edildikten sonra piller değiştirilir. Araç kumanda pili olarak genellikle Maxel, Varta, Panasonic, Duracell ve CP marka kullanılır. Çoğu araç modellerinin kumandalarında bu marka piller kullanılır. Fakat bazı modellerde değişebilir. 

OTO KUMANDA PİL DEĞİŞİMİ

Şayet araba kumandanız kapıları açmıyor veya çok geç algılanıyorsa pili bitmiş veya bitmek üzere olduğunu gösterir. Kumanda pil değişimi için çilingirden yardım alınır. Çilingir tercihi yaparken tecrübeli ve profesyonel olmasına dikkat edilmelidir. Maalesef piyasada yetki belgesi olmadan çilingirlik yapan korsan kişiler var. Uzman kişinin olması hangi kumandaya hangi pil çeşidinin kullanılması gerektiğini bileceğinden çok önemlidir. 

Bazı araba markaları ve kullanılan pil çeşitleri şunlardır:

  • Scanıa ve DAF tırlar ve Audi araçlarda DL2430 piller
  • BMW F kasalarda DL2450 piller
  • Landrover ve Ford araçlarda şarzlı pil olarak bilinen DL2450 piller
  • Renault v.b. araçlarda ve orijinal oto kumandalarında CR2016 3 Volt piller
  • Peugeot, Citroen, Fiat, Opel ve Volkswagen gibi araçlarda CR2025 3 volt piller kullanılır.

KUMANDA PİL DEĞİŞİMİ SONRASI

Kumanda pilinin tükendiği anlaşıldığında hemen profesyonel bir çilingir bulunmalıdır. Pil değişimi yapıldıktan sonra kumanda silindiğinden dolayı bazı araç modellerinde kapıları açıp kapamaz. Silinen sistem bilgilerinin manuel olarak tekrardan yüklenmesi gerekir.

Araç ve garaj Kumanda Pil Değişimi yapıldıktan sonra teknik elemanlarımız manuel olarak silinen sistem bilgilerini geri yüklerler. Kumandalara takılan pillerin ortalama ömrü 1 yıldır. Yeni değiştirilen piller yaklaşık 1 yıl kadar verimli bir şekilde kullanılır. Bir yıl sonrasında değiştirmek gerekir. Şayet araç kumandası 1 yıldan erken bitiyorsa kısa devre söz konusu olabilir. Kumanda tamiri yapılmalıdır. Tamir sırasında basılı kalan butonlar değiştirilir ve pillerin bitmesi önlenir.