Kilit Değiştirme Ücreti

Bazı durumlarda evimizin, işyerimizin, arabamızın, garaj, depo, ahır gibi pek çok yerin kilidini değiştirmek zorunda kalabiliriz. Bu hizmeti yapan meslek grubu çilingirlerdir. Çilingir ustaları, gereken işlemi sorunsuz yaparlar. Bu hizmet sektörüne her alanda oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Kilit değiştirme ücreti bulunulan semtlere göre değişiklik göstermektedir. Her semtte bir çilingir (Anahtarcı) bulmak mümkündür.

Örneğin, yeni bir eve taşınıldığında ilk yapılan iş, kapının kilidini değiştirmektir. Bu oldukça önemli bir husustur. Mekânın güvenliği ilk olarak buna bağlıdır. Ne kadar güvensek bile yeni aldığımız ya da kiraladığımız bir mekânın kilit sistemi maliyetine katlanılarak mutlaka değiştirilir. Değişim ücreti genellikle peşin olarak ödenir. Kişiler ellerinden geliyorsa bu işlemi kendileri de yapabilirler.

Kilit Değişimini Herkes Yapabilir mi?

Her kilidi değiştirmek kolay bir iş değildir. Genellikle kapı kilitlerini ustaya gerek duymadan değiştirmek mümkündür. Bir nalburiye dükkânından alınan malzemelerle işlem yapılabilir. Yapılamadığı durumlarda ise bu işle profesyonel ilgilenen meslek erbaplarından yardım alınmaktadır. Kilit değiştirme ücreti kilidin ve malzemenin durumuna göre değişebilir. Her kilit sistemi ayrı bir ücrete tabidir.

Kilit Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basite alınamayacak kadar önemli bir işlem olan kilit değiştirme işlemi, kilit değiştirme ücretine bakılmaksızın güvenilir kişilere yaptırılmalıdır. Özellikle hırsızlık olaylarının yoğun görüldüğü yerleşim yerlerinde güvenilir firmalarla çalışmaya daha fazla önem kazanmaktadır. Bozulan ya da değiştirilmesi gereken kilitler oldukça ciddi sorunlar çıkarabilir.