İmmobilizer Anahtar Nedir?

İMMOBİLİZER ANAHTAR NEDİR?

Araba güvenliğini artıran bir sistem biçimi olan immobilizer anahtarlar oldukça sık tercih edilmeye başlanılmıştır. Bu sistemle kontak anahtarı ile motor sisteminin birleşmesiyle birlikte araba çalışır konuma getirilmektedir. Eğer bu iki parça birbiriyle bütünleşmezse arabanız çalışmayacaktır. Araba hırsızlığında düz kontak yapılmasının önüne de böylelikle geçilmiş olunmaktadır. İmmobilizer anahtar yapımı bu sistemle çalışan arabaların, anahtar kaybedilmesinde uygulanan bir yöntemdir.

Araba güvenliği için bazı yabancı ülkelerde zorunlu hale getirilen immobilizer anahtarlar bizde de kullanılmaya başlanmıştır. Araba hırsızlıklarını önlemek, izinsiz bir şekilde başkasının arabasını alıp kullanmak sorunlarına çare bulmak için bu sistem önemli bir unsurdur.

İMMOBİLİZER ANAHTAR NASIL YAPILIR?

İmmobilizer anahtarların kopyasının yapılması için bazı unsurlar bulunmaktadır. Yetkili yerlerde profesyonelce hizmetler sadece araç sahiplerine verilmektedir. İmmobilizer anahtar yapımı için arabanın beyni sökülür ve bilgiler alınarak anahtar kopyalaması yapılmaktadır. Yedek anahtar isteyen kişilerin arabaları bilgisayara bağlanır ve kopyalama yapılır. Diğer bir işlem de araba anahtarı üzerinden alınan bilgiler diğer anahtara elektronik ortamla aktarılmasıyla oluşur.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık her arabaya bağlantı kurulmakta olup, araca müdahale edilebilmesi mümkün olmaktadır. Teknoloji kullanılmadığı durumlarda ise çözüm bulmak da imkansız hale gelmektedir. Aracınızın immobilizer anahtarını kaybettiyseniz bire bir aynısını yapan firmalardan yardım alabilirsiniz. Eskiden çok pahalı ve lüks sayılabilecek araçlarda bu sistem kullanılırken; şimdilerde birçok modelde fabrika çıkışlı bağlanılarak satışa sunulmaktadır.

İMMOBİLİZER ANAHTARINIZI KAYBETTİYSENİZ

Araba aldığınızda immobilizer sistemli olanı tercih ettiyseniz yapacağınız en akıllı şey hemen bir yedeğini yaptırmak olmalıdır. Çünkü ileride anahtarı kaybettiğiniz zaman daha büyük sorunlar yaşabilirsiniz. Güvenlik açısından çok önemli ve güzel bir sistemle arabanız korunuyor olsa da anahtar kaybetme problemi bu sistemle çalışan arabalarda sorun olmaktadır. Yedek anahtarınız yoksa ve anahtarı kaybettiyseniz ne yapmalısınız?

Arabanızın beyninden bilgiler alınılarak immobilizer anahtar yapımı hizmeti veren firmalardan yardım talep edebilirsiniz. Profesyonel olarak çalışan bu yerler araba anahtarınızın aynısını yapıp size teslim edeceklerdir. Çok yüksek fiyatlar verip orijinal anahtar çıkartmak yerine bu işle ilgilenen anahtarcılardan yardım talep edebilirsiniz. Böylelikle sorununuz da çözülmüş olacaktır.