Kepez Çilingir Hizmetleri

 

ÇİLİNGİRLİK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Çilingir, sözlük anlamında, demirciliğin ince işleri arasında sayılan kilit ve anahtar gibi işlerle ilgilenen usta için kullanılan bir unvandır. Çilingirlik mesleği eskiden günümüze göre daha çok ihtiyaç duyulan ve değer gören bir alandı. Zira bugünkü hazır kilitler o zaman bulunmadığı için çilingir hem döküm anahtar ve kilit üretimi yapar hem de kilitli kalan kapıları açardı. Buna karşın Kepez Çilingir hizmetleri bakımından değerli bir ilçe olarak karşımıza çıkar.

Günümüzde bu mesleğin yalnızca tek bir işlevi biliniyor olsa da anahtar ve kilit imalatı yapmak da onların iş kapsamı içerisindeydi. Genel olarak kilit açan, bozuk kilitlerin onarımı ve montajının yapıldığı bir meslek dalı olarak bilinmesi de hazır kilitlerin yaygınlaşmasıyla gerçekleşmiştir.

ÇİLİNGİR OLMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER

Herkes çilingir olmaya müsait bir yapıda değildir. Bu mesleği icra etmek isteyenlerin sahip olmaları ya da kazanmaları gereken belli başlı beceriler vardır. Bu becerileri kendinde geliştiren çilingirlerin daha başarılı oldukları gözlenmektedir. Bu özellikler arasında en önemlisi dikkat yetisinin gelişkin olmasıdır. Zira detayı çok fazla olan bir iş yapıldığı için azami özen gerektirir.

Bir diğer özellik ise sabırlı olmaktır. İnce el işi gerektirdiğinde belli bir el becerisi ve parmakları iyi oynatmak da gerekir. Sorumluluk duygusunun gelişmiş olması da müşterilerin yarı yolda bırakılmaması açısından gereklidir. şekillerle ilgili olmak ve detayları fark edebilmek de işin bir parçası olacaktır. Kepez Çilingir ustalarının yetkin olduğu bir yer olup gerekli güveni tahsis etmektedir.

ÇİLİNGİR VE GÜVENLİK MESELESİ

Çilingirlerin işi ev, araba ya da pencere kilitleri gibi hassas noktalar olduğundan insanlar bazen şüpheye düşebilmektedir. Bu tereddütlerin giderilmesi oldukça kolaydır. Zira lisanslı çilingirlerin her çeşit kilidi açma yetkisi yasal yollarla sağlanmıştır. Çilingir olmak isteyenler için belirlenmiş kıstaslar bulunur ve bunu meslek olarak yapmak isteyenlerin resmi belge alması gerekir.

Güven içerisinde kapı kilidi değiştirme işlemi yaptırmak isteyenler, anlaşacakları çilingirin bu belgeye sahip olup olmadığını araştırabilir. Belgesiz çalışanlar ya da seyyar çilingirlere gitmek güvenliği tehdit eden bir davranış olur. Antalya Kepez Çilingir hizmeti sunan yerler bakımından çeşitlilik göstermekte olup resmi ve güvenlidir.

İlan Kodu: 4895e2ae17e234de