Kemer Çilingirlik Mesleğinin Kapsamı

 

KEMER ÇİLİNGİRLİK MESLEĞİNİN KAPSAMI

Esas görevleri kilit ve anahtarlar üzerine olan çilingirler, genellikle bozuk kilitleri onarmak, yeni kilitler yapmak ve yerine takmak gibi konulara yoğunlaşır. Ayrıca çilingirler küçük bazı demircilik işlerini de gerçekleştirebilmektedir. Yapıların iç ya da dış düzenlemesi bunlar arasındadır. Kemer Çilingir hizmetinin kolaylıkla bulunduğu önemli bir beldedir.

Yapıların inşaat aşamasındayken ağaç kısımların yapılması marangoz işi ise madeni parçaların halledilmesi ve monte edilmesi çilingir mesleğini icra eden ustaların yapması gereken bir iştir. Genellikle yapının kaba inşaatı tamamen bitip de diğer işçiler gittiğinde çilingir çağrılarak kapı ve pencere çerçevelerindeki tüm madeni bölümlere elden geçirir. Kilitler, el tutacakları ve diğer hususlar hazırlanarak yerine takılır.

ÇİLİNGİR USTASININ YETKİNLİĞİ

Demir konusunda önemli bir bilgisi ve becerisi bulunan çilingir ustaları, dövme, delme, kaynak, maden tesviyesi ve perçinleme gibi işleri iyi biçimde bilmektedir. Bu da çok yanlı bir meslek erbabı olduğunu göstermektedir. Çoğunlukla modern inşaatlar fabrikalarda üretilen standart kilitler kullanılır. Bu fabrikalar bünyesinde farklı sayılarda işçi çalıştırır. Ancak çilingirler çoğu zaman ayrı dükkan açarak bireysel çalışmayı yeğler.

Çok yanlı bir alanları olması dolayısıyla bazı çilingir ustaları atölyelerinde balkon korkulukları ya da demir kapı yapımlarını da gerçekleştirmektedir. Günümüzde de işlerine devam eden bu meslek grubu her kent ve ilçede farklı sayılarda bulunabilmektedir. Kemer çilingir ihtiyacı olduğu zaman sorunun kolaylıkla çözüm bulunacağı yerler arasındadır.

ÇİLİNGİR HANGİ İŞLERİ YAPAR

Anahtarı kaybolmuş ya da bozulmuş kapıların gerekli ekipmanla açan ve bu kilitlerin tamirini yapan kimse çilingir işlerini yapıyor demektedir. Kilit değiştirme işinde de en çok başvurulan alan olarak karşımıza çıkar. Yeni kilit yapımı ve bu kilidin montajı da çilingirin iş kapsamı içerisinde yer alır. Çilingir hizmeti hayatı kolaylaştıran önemli bir hizmettir.

Kişinin ne zaman bir çilingire ihtiyacı olacağı bilinemez. Küçük bir unutkanlık sonucu anahtarı evde unutmak bile çilingir çağırmayı gerektirir. Bunun yanında genel olarak anahtarın anahtar deliğinde kırılıp parçaların içeride kalması durumunda çilingirden yardım alınır. Antalya Kemer Çilingir hizmetlerinin 7/24 sunulduğu bir ilçe olduğundan ihtiyaç halinde kısa sürede istenen yardım gelecektir.

İlan Kodu: 8785e387db970b88